2021'de Müzik Dünyasında Neler Olacak?

Merak edenlere...

Aylardır irili ufaklı birçok yayının en iyiler listesi arasında kayboldunuz. Müzik üzerine yazan çizenlerin 2021’e dair kehanetlerini okudunuz. Yıl boyunca yapılan röportaj ve araştırma haberlerinden yola çıkarak, elbette işin içine kulislerde duyduğumuz dedikoduları da katarak bu yıl neler olacağını yazdık.

Görünen o ki 2020 yılının bize sunduğu devasa bazen zor bazen yenilikçi deneyim, 2021 yılında müzik dünyasını değiştirmeye kararlı.

Şarkı süreleri kısalacak

İnsan ömrü uzasa da hayata renk katan şarkıların süreleri kısalıyor. Bu olaya romantik bakıyoruz çünkü duygularımızı kısacık anlara sığdırmaya pek sıcak bakmıyoruz. Ama tabii ki değişim, değişimdir. Onu anlamak ve nedenlerini ortaya dökmek gerek. O halde hemen söyleyelim, şarkılar neden kısalıyor? Çünkü gençlerin ortalama dikkat süresi 2000 yılından bu yana %33 azaldı.

Gençler bir şarkının iyi olup olmadığına karar verirken 12 saniye yerine artık sadece 8 saniye bekliyorlar. Adeta bir anayasa hükmü gibi kabul edilen bir başka gerçek de değişiyor. Pop şarkılarının 3 dakika olması tarihin tozlu raflarında yerini alıyor. Teknoloji firması Samsung’un The Future Laboratory ile yaptığı araştırmada yer alan açıklamada “Önümüzdeki 10 yılda, bir şarkının maksimum iki dakika olacağı tahmin ediliyor” sözlerine yer verildi.

Albümlerin soyu tükeniyor mu?

Müzik endüstrisi geride bıraktığımız yıllarda belirli standartlara sahipti. Nedir o standartlar, hemen bahsedelim. Hardcopy olarak bahsedilen yani müziği fiziksel olarak muhafaza eden plak, kaset ve CD’lerin hafızaları albümlere göre düzenlenmişti. Bu yüzden endüstri koskoca bir plağa sadece bir tane şarkı koymaya israf gözüyle bakıyordu. Ancak tek şarkıyla popüler olan, pazarlama yapan ve teklilerden derlemeler yapanlar artık daha kârda. Albüm sayısı daha da azalıyor…

Yepyeni şarkılar geliyor

Geçen yıl içe dönüşle birlikte, bir çeşit üretim yılına da dönüştü. Kimisi hüzünden ilham aldı kimisi de umuttan. Ve şimdi tüm o çalışmaların piyasaya çıkma zamanı geldi.

Dünyadan Drake, Rihanna, Kanye West, Sia, Lana Del Rey ve The Cure yeni şarkılarını yayınlama hazırlığındayken Türkiye’de ise pop rüzgarları esecek. Şarkıları kadar güleryüzü ile hatırlanan Kenan Doğulu, beş şarkılık bir EP hazırlığında. Haberlere bakılırsa eşi Beren Saat’in ilk albümünün prodüktörlüğünü de üstlenecek. Sezen Aksu, Simge, Mustafa Sandal, Ece Seçkin ve Cem Adrian gibi bir sürü isimden de yepyeni şarkılar bizleri bekliyor. 2021, yüzümüzü kara çıkarma lütfen.

Kliplerin dönüşü

Müzik video klipleri son yılların en büyük artış gösteren istatistiklerine sahip. Bir şarkının klip ile yayınlanması, tek başına yayınlanmasından daha fazla izlenmeye sebep oluyor. Öte yandan, video klipler için adeta bir cennet niteliği taşıyan VEVO kanalının abone sayılarında da çok ciddi bir artış görülüyor. Sadece 5 yılda 3 katından fazla aboneye ulaşan kanal 2020 yılına neredeyse 20 milyon abone ile giriyor. Sanatçıların kendi VEVO kanallarını da işin içine katarsak, bu rakam inanılmaz boyutlara erişebilir.

Peki o kadar para dökülen klipler izleniyor mı? YoTtube ekibinden Lyor Cohen’in blog yazısına bakarsak sanılanın aksine YouTube’daki şarkıların %85’i izleniyor. Rakamlara bakılırsa, müzik üreticileri ve piyasa kliplere gittikçe daha fazla bütçe ayıracak.

Promosyonlar TikTok’a kayacak

Sosyal medya mecralarındaki yükseliş ivmesinin kazananı TikTok oldu. Müzisyenler yeni şarkılarını orada tanıtmaya başlamıştı. Şimdi planlı programlı promosylar ve lansmanlar geliyor. Birkaç saniyede şarkı sizi kazanıyorsa, listelere de girmeyi başarıyor.

Biyobozunur festivaller

Son zamanlarda çevreci müzisyenler, konser ve festivaller iyice çoğalmıştı. Artık Türkiye’de de daha çok çevreci müzik etkinlikleri başlıyor. Duyurularına göre Anadolu Efes gibi markalarla biyozbozunur plastik kullanan etkinlikler artacak.

Rap yükselişi başka türlerle devam edecek

Rap müzikler hâlâ en çok kazanan ve kazandıran janra. Steam platformlarda en Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede en çok dinlenen müzik türü. Ancak rap formunu değiştiriyor. Ezhel’in latin ve reggae tınılarını kullanması işin yolunu açtı. Dahası geliyor…